Авитаминоза "D"

Авитаминоза "D"

  • от 02 Февруари 2012г
  • видяна 2748

Витамин D взема активно участие в калциево-фосфорната обмяна на организма. Той е мастноразтворим, благоприятства поддържането на правилното съотношение между калциевите и фосфорните соли в организма, спомага за усвояването на калция от храната и отлагането му в костната система. При недостиг на витамин. D3 при малките гълъбчета се явява рахит, а при възрастните - остеомалация. Витамин D може да се образува в кожата под въздействието на ултравиолетовите лъчи. Най-много се съдържа в черния дроб, рибеното масло и др. При липса в храната на витамин D3 и на калций се явяват тежки форми на рахит и остеомалация. Освен това рахит може да се появи и при високи дози калций и недостиг от фосфор.

Признаци

При рахита те са характерни. При малките гълъбчета се проявяват на възраст от 14 до 40 дни с анемия, липса на апетит, изоставане в растежа, недостатъчно развитие на перата, слабост и изкривяване на краката (X- или О-образно), постоянно залежаване. Особено характерен клиничен признак на рахита при гълъбчетата са отпускането на крилата и изкривяването на гръдната кост под формата на буквата "S". Болните трудно се изправят и ходят с разкрачени крака. При възрастните гълъби се наблюдават размекване на костите, разширяване на големите тръбести кости, удебеляване на ребрата, снасяне на непъпноценни яйца понякога с меки черупки, изменения в човката, която се изкривява и се деформира.

Лекуване

То е комплексно. В края на зимата и в началото на пролетта гълъбите се нуждаят особено много от витамин D. Препоръчва се те да се отглеждат така, че в гълъбарниците да има достатъчно слънчева светлина (ултравиолетови лъчи). Често през слънчевите дни се наблюдава как гълъбите лежат на една страна с разперено крило. При това положение се облъчват слабо оперените части на кожата на крилото, което спомага за образуването на витамин D. Медикаментозното лекуване се осъществява с рибено масло. Лечебната доза е 2 капки дневно в храната на един гълъб в продължение на 15-20 дни. Може да се приложи и водоразтворимият витамин АD3Е-хидро в продължение на няколко дни през пролетта. Едновременно с това се дават гасена вар, примесена с пясък, креда и др. Гълъбите се предпазват от авитаминоза, като им се дават храни, богати с калций и фосфор (зърнени зелени растения), излагат се редовно на ултравиолетово облъчване.

Източник: sportpigeons.net

 

Още от ветеринарен кабинет

Виж всички
Накратко за БОЛЕСТИТЕ
Накратко за БОЛЕСТИТЕ

Процес при който се нарушават нормалните функции на орган или органи под ...

Болести причинени от Външни паразити - Обобщение
Болести причинени от Външни паразити - Обобщение

Народната пословица гласи: "Кожата е огледало на здравия организъм& ...

Въшливост по гълъбите
Въшливост по гълъбите

Най-често срещания външен паразит по гълъбите са въшки. Няма единични гъ ...

Бълхи по гълъбите
Бълхи по гълъбите

Бълхите са инсекти без крила, познати като ектопаразити по бозайниците, ...

Последно добавени снимки

Виж всички галерии