Шаркодифтерит
Шаркодифтерит
Шаркодифтерит
Шаркодифтерит
Шаркодифтерит
Шаркодифтерит
Шаркодифтерит
Шаркодифтерит
Шаркодифтерит
Шаркодифтерит

Шаркодифтерит

  • от 02 Февруари 2012г
  • видяна 10548

Шарко дифтеритът е заразна болест. Причинителят на инфекцията е епителеотропен вирус наречен гълъбов вирус (Boreliota columbie). Той се размножава епителните клетки. Болестта се характеризира с поражения на кожата, като се образуват брадавицовидни възелчета и дифтероидни мембрани по лигавицата на устната кухина, носа, трахеята и др. Приносител на вируса може да бъдат кръвосмучещите насекоми (кърлежи, комари и др.).

Особено опасни преносители са врабчетата. В зависимост от условията на отглеждане, заболяването се проявява в много тежка форма и има масов характер. По- възприемчиви са младите и подрастващи гълъби. Шарко – дифтерита се наблюдава най-честа в края на лятото и началото на есента, но е възможно и през останалия период на годината.(Гълъбовъдите много често се заблуждават, че това заболяване възниква в следствие от хранене на гълъбите с прясна храна)Особено тежко протича болестта преди това ако гълъбите са боледували от други болести.

Инкубационния период от момента на заразяването до момента на проявяването е от 3-15 дни. Попаднал веднъж в организма на гълъба, вируса за около едно денонощие преминава в кръвта и чрез нея в целия организъм след което поразява черен дроб, сърце, бъбреци.

При гълъбите шарката протича в три форми – кожна, дифтерийна(вътрешна) и смесена.

При вътрешната форма се образуват белезникаво - жълти петна по лигавицата на устната кухина в последствие превръщащи се в налепи, които се срастват с лигавицата и се уголемяват, като пречат за приема на храната. При опит налепите да се отстранят се разкъсва част от лигавицата и се получава силно кръвотечение.

При кожната форма първоначално по носните отвори(гъбите), по краката, по клепачите, около ушните отвори и по устата се забелязват леки жълтеникави петънца, които по-късно се превръщат в брадавици с жълто – кафяв цвят. По някога този обрив е толкова голям, че обхваща цялата глава на гълъб, очите се затварят клепачите се срастват, долната или горната част от човката пада.

Смесената форма е най-опасна при нея смъртността при младите гълъби е 100%. Тя протича с поражение на вътрешните органи и кожата.

Шарко – дифтерита не се лекува защото е вирусно заболяване, а за тях няма лекарствени средства. Евентуално срещу вторична инфекция във водата за пиене може да се прибавят водоразтворими антибиотици.

Профилактика:

Прафилактиката се извършва чрез ваксина, като се ваксинират само здрави птици и млади гълъби над 35-40 дни.

Ваксини:

- Pigeon Pox Vaccine Nobilis на фирмата Intervet

- Ovo-Peristerin Nobilis на фирмата Intervet

Винаги се допитвайте до мнението на ветеринарните специалисти.

Източник: sportpigeons.net

 

Още от ветеринарен кабинет

Виж всички
Накратко за БОЛЕСТИТЕ
Накратко за БОЛЕСТИТЕ

Процес при който се нарушават нормалните функции на орган или органи под ...

Болести причинени от Външни паразити - Обобщение
Болести причинени от Външни паразити - Обобщение

Народната пословица гласи: "Кожата е огледало на здравия организъм& ...

Въшливост по гълъбите
Въшливост по гълъбите

Най-често срещания външен паразит по гълъбите са въшки. Няма единични гъ ...

Бълхи по гълъбите
Бълхи по гълъбите

Бълхите са инсекти без крила, познати като ектопаразити по бозайниците, ...

Последно добавени снимки

Виж всички галерии