Големите сделки с гълъби често са измислица

Големите сделки с гълъби често са измислица

Големите сделки с гълъби често са измислица

  • от 24 Март 2010г.
  • видяна 6303

Илиян Илиев е председател на управителния съвет на гълъбовъдното дружество „Дружба“ във Варна. Отглежда декоративни гълъби от 6-годишна възраст. В момента има над 350 елитни птици. Почти всяка вечер е в клуба на гълъбовъдите в близост до кооперативния пазар, в който от десетилетия се събират най-запалените гълъбари във Варна. Твърди, че градът е не само морска, но и гълъбарска столица на България. Според Илиян през последните години цената на гълъбите много често се преувеличава. Категоричен е, че след всяка изложба броят на децата, които започват да отглеждат гълъби, се увеличава. Сигурен е, че на изложението в Двореца на спорта и културата в събота да видят красивите птици ще дойдат най-малко няколко хиляди любители от цялата страна.

- Г- н Илиев, колко са организираните членове на гълъбовъдното дружество „Дружба“ във Варна?
- В дружеството в момента членуват малко над 50 души, но във Варна и околностите на града декоративни гълъби отглеждат стотици любители на различна възраст.
- Приблизително колко гълъба ще покажете на изложбата в Двореца на спорта и културата в събота?
- До края на миналата седмица от Шумен, Добрич, Силистра, Варна, Провадия, Омуртаг и други градове в Североизточна България имаше заявки за повече от 350 гълъба. Ръководството на дружеството е взело мерки предварителната специализирана оценка на всеки от гълъбите да се извърши в точно определеното време, за да останат достатъчно часове за разглеждането на птиците от любителите. Осигурена е надеждна охрана на залата, защото гълъбите се елитни. На изложбата децата ще влизат без билети.
- Какви са цените на най-скъпите гълъби?
- За цифри не искам да говоря. Има и скъпи птици, които се резултат от многогодишна селекция и значителни вложения. Искам да заявя категорично, че при много от сделките цените са измислени. Както въдичарите, така и гълъбарите понякога послъгват. Но какво да се прави, гълъбовъдството също е краста. Модерното гълъбарство отдавна се различава от махленското, което помнят по-старите варненци. За да се отгледат елитни птици, които имат висока цена, са необходими много познания, включително и във ветеринарната медицина. Трябва да се познават и храните. Много от гълъбовъдите сами лекуват любимците си, и то успешно.
- Има ли вносни гълъби във Варна?
- Да. Варна е първият град в страната, в който започват да се внасят гълъби. Това е ставало още през 60-те години на миналия век. Първите вносни гълъби са спортни, които често наричат пощенски. Моряците са ги хващали по палубите на корабите, които са плавали в Средиземно море. Така започва развъждането им у нас. Членовете на нашето дружество отглеждат само декоративни птици.
- Кога е създадено дружеството?
- Нашето дружество е създадено на 6 ноември 1962 г. То е най-старото в страната. На кого е била идеята, и досега се спори, но това не е най-важното. В момента сме доволни, че имаме клуб, в който да се събираме и да обменяме опит и знания. Повечето от запалените гълъбари не продават птиците си, а ги разменят. Такъв е и девизът в дружеството.
- Колко изложби сте организирали до сега?
- От създаването до днес изложбите са повече от 60 на различни места в града.
- Кои са най-големите награди?
- На международна изложба в София през 1988 г. дружеството ни показва 22 гълъба и печели два злати, два сребърни и един бронзов медал.
- Кои са най-известните гълъбари в близкото минало?
- Известните са десетки, но легендарните са Атанас Николов-Курито, Атанас Киров-Шестака, Димитър Дженков-Пашолито, Димитър Събев, който е бил четири мандата председател на дружеството. От тях са се учили повечето от нас. В гълъбарството има много тайни, които някой по-опитен трябва да ти разкрие.
- Идват ли млади хора в клуба?
- Да, и то не малко. Често клубът отеснява, особено когато си правим малки изложби.
- Ще се увеличават ли гълъбовъдите във Варна?
- Гълъбовъдите ще стават все повече не само във Варна, но и целия Североизточен регион. В него се отглеждат най-ценните птици в страната. Варненски гълъби купуват наши колеги от Пловдив, София и Стара Загора.
- Кои породи варненски гълъби са най-известни в страната?
- Варна се слави с едноцветният си гълъб без качулка в различни разцветки. Той е много ценен, защото е създаван с много търпение и твърдо предава чертите на потомството си. Не е от най-капризните, но изисква сериозни грижи.
- Кой е най-големият проблем на гълъбовъдите?
В момента гълъбарите показват птиците си всеки петък в една градинка под кооперативния пазар. Преди това се събирахме зад у-ще „Арабаджиев“. Гонили са ни от много места. Сега се надяваме, че няма да ни изгонят от последната градинка. Всички са предупредени, че не трябва да се оставят отпадъци. Член от дружеството постоянно следи за хигиената.
- Как мислите, че ще протече изложбата в събота?
- Сигурен съм, че ще дойдат много деца, както през миналата година. Ще има много спорове, доволни и недоволни, но варненци ще видят най-елитните български декоративни гълъби.
- Ще има ли продажби?
- Винаги е имало. Макар и да са много красиви, гълъбите също са стока.

 

Източник: narodnodelo.bg

Други новини

Виж новини
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна

Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна. Повод за събитието бе ...

Отглеждането на спортни гълъби - повече от мания
Отглеждането на спортни гълъби - повече от мания

Отглеждането на спортни гълъби е едно от най-модерните занимания напоследъ ...

Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби
Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби

Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби, това твърди Илиян Даменлие ...

Гълъби летят 900 км, връщат се в родните си гнезда
Гълъби летят 900 км, връщат се в родните си гнезда

За осем харманлийски гълъбовъди, неделя и понеделник бяха най-важните дни з ...

Последно добавени снимки

Виж всички галерии