Гълъб примамка задейства паркова охрана

Гълъб примамка задейства паркова охрана

Гълъб примамка задейства паркова охрана

  • от 10 Март 2012г.
  • видяна 1298

Гълъб примамка откриха двама служители от парковата охрана на Национален парк “Централен Балкан” на една от източните стени в крепостта Аневско кале, която се намира на територията на парка.

 

Птицата е открита жива, с видимо намазана глава и шия с гелообразно вещество, завързана за крака със сезал, дълъг около половин метър и омотан в другия си край около камък. Близо до гълъба е намерен втори сезал с разхлабена празна примка в края. Допуска се, че вторият гълъб се освободил.

 

Сигналът е подаден във Федерацията на природозащитните сдружения “Зелени Балкани” от посетителка на Аневско кале – планинска средновековна крепост, разположена на скалист връх на южния склон на Стара планина край Сопот. От “Зелени Балкани” съобщават в Парковата дирекция и веднага към мястото тръгват двама служители от Парковия участък Карлово.

 

Гълъбът е изпратен за изследване на веществото по него в Националния ветеринарен институт. Специалистите отчитат силно сходство със скорошен случай на открит мъртъв царски орел в района на Перущица, отровен с вързан гълъб-примамка. Ако резултатът от изследванията покаже, че веществото е отрова, Дирекцията на “Централен Балкан” ще сезира органите на полицията и прокуратурата, съобщиха от МОСВ.

 

В района на обекта са предприети засилени мерки за наблюдение и охрана. Паркови служители претърсват основно руините на крепостта за следи от посегателство срещу грабливите видове птици, в голямата си част защитени от Закона за биологичното разнообразие. Дирекцията на парка ще информира своевременно за развитието на случая.

 

Национален парк “Централен Балкан” е обявен за Орнитологично важно място със световно значение, поради ролята си за гнездещите, мигриращите и зимуващите птици. В него са установени 16 вида дневни грабливи птици, сред които два вида ястреби, три вида соколи, четири вида орли. Жертва на убийство може да стане всяка птица от тях, в това число представители на големите български орли – скалният орел, рядък в Европа вид, и царският орел, включен в Червената книга на България и в Световния червен списък на застрашените видове.

 

Източник: Еcon.bg

Други новини

Виж новини
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна

Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна. Повод за събитието бе ...

Отглеждането на спортни гълъби - повече от мания
Отглеждането на спортни гълъби - повече от мания

Отглеждането на спортни гълъби е едно от най-модерните занимания напоследъ ...

Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби
Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби

Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби, това твърди Илиян Даменлие ...

Гълъби летят 900 км, връщат се в родните си гнезда
Гълъби летят 900 км, връщат се в родните си гнезда

За осем харманлийски гълъбовъди, неделя и понеделник бяха най-важните дни з ...

Последно добавени снимки

Виж всички галерии