Гълъби - Шумахер, Алонсо и Джоркаев летят за 3 дни от Москва до Варна

Гълъби - Шумахер, Алонсо и Джоркаев летят за 3 дни от Москва до Варна

Гълъби - Шумахер, Алонсо и Джоркаев летят за 3 дни от Москва до Варна

  • от 03 Октомври 2010г.
  • видяна 4455

Над 1000 спортни гълъби се отглеждат в във варненското село Калиманци. Всяка година те участват в 12 състезания с различни маршрути и разстояния. Породата на спортните гълъби произлиза от старите пощенски гълъби, които в древността са разнасяли кореспонденцията на знатните хора. Смята се, че гълъбите са птиците, които лекуват самотата, разказа Димчо Димов, който е един от най-запалените гълъбари във Варна. Спортните гълъби са сиви, сини, червени, бели и палови. Според разстоянието, което могат да изминат се делят на спринтьори, среднисти и маратонисти.

 

Състезанията пък са разделени в 3 класа: клас А е за къси разстояния от 100 до 300 км., клас Б е за средни разстояния от 300 до 600 км. и клас С - за разстояния от над 500 км. Вече е въведена и категорията маратон. При нея гълъбите прелитат разстояния от над 800 км. Състезанията в този клас са с преспиване. При последната надпревара в категория маратон гълъбите трябвало да прелетят 1500 км. Пуснахме ги от Москва и за 3 дни стигнаха до гълъбодрума в Калиманци, каза Димов. В състезанията могат да участват само млади гълъби. Затова обучението им започва още когато са на 20 дни. Преди това, на 5-ия ден им се слага пръстен с номер. В началото малките гълъбчета се учат да влизат и излизат през дупките на гълъбарника. Това е времето, в което пернатите трябва да разучат околността и тяхната дупка, защото всеки гълъб си има своя. След 3-я месец започват тренировките за ориентация.

 

Първо птиците се пускат на разстояние от 5 км., за да придобият навици. След това разстоянието постепенно се увеличава и стига до над 40 км. от гълъбодрума. Периодът на обучение трае средно около месец и след него гълъбите тръгват на състезания. От 500 гълъба едва 200 преодоляват разстоянията, твърди друг запален гълъбовъд Валентин Великов. Съзтезателният сезон се състои от 12 надпревари.

В едно състезание участват над 1000 гълъби и всички се пускат едновременно. Класиралите се от първо до десето място пернати се обявяват на търг. Така, за да запази шампиона си, собственикът трябва да го откупи, в противен случай гълъбът сменя собственика си, обяснява правилата Мартин Антонов.

 

След края на състезателния сезон всеки гълъбовъд прави селекция и оставя само най-добрите птици. Всеки спортен гълъб има паспорт и чип, вграден в пръстена. В чипа има GPS система, която отчита електронно времето до секунди и номера на пернатото. След това се изчислява средната скорост на всеки гълъб. Цялото устройство струва над 600 евро. В края на сезона се изготвя класация на асовите гълъби. За да влязат в нея пернатите трябва да са имали 5 полета за клас А, 4 за Б и съответно 3 за С. Случвало се е гълъбът, който се връща първи на състезание да не иска да се прибере в дупката си и системата да не може да отчете времето му, и вместо шампион се класира 50-ти, обяснява терзанията на всеки гълъбовъд Димчо Димов.

 

След като приключат надпреварите състезателите се обезпаразитяват и ваксинират. Гълъбовъдите не се притесняват от птичи грип, защото техните любимци трудно се разболявали и били устойчиви срещу вируса. Неваксинирани птици не се допускат до състезание, категоричен е Димов. В състезанията, организирани от дружеството "Полет Варна", участват и гълъби от Германия, Франция, Турция. Ако решите да си купите спортен гълъб задължително вижте родословното му дърво. А най-добрите екземпляри от породата се отглеждат в Холандия и Белгия. На дълги разстояния по-добре летят женските гълъби. Доказателство за това е Мис Харков, която прелетяла разстоянието от Харков до родния гълъбарник за 13 часа.

 

Цената на един спортен гълъб варира от 30 до 1000 евро. Нашенец е броил на търг и 2600 евро за един гълъб, разказват варненските гълъбовъди. По-добрите състезатели си имат и имена. Едно от най-често срещаните е Суперканибал. Гълъбите, които премахват конкуренцията, носят това име.

 

Най-известните варненски гълъби носят имената Шумахер, Алонсо и Джоркаев. Шумахер и Алонсо са холандски гълъби, но вече не се състезават. Ожесточена битка за шампионската битка обаче водят техните поколения. Засега родът на Алонсо се справял по-добре на състезания, похвали се собственикът му Димов. Джоркаев пък е собственост на единствената жена гълъбарка в България Филка Великова. Джоркаев също е стар за надпревари, но от него произлиза родословието в гълъбарника на Филка и Валентин Великови. Всеки член на семейството гълъбовъди си има свои състезатели.

 

Не се ревнуваме, че гълъбът на единия е станал шампион, а си гледаме заедно птиците, обяснява Филка, която вече има 5 шампиона.

Други новини

Виж новини
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна

Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна. Повод за събитието бе ...

Отглеждането на спортни гълъби - повече от мания
Отглеждането на спортни гълъби - повече от мания

Отглеждането на спортни гълъби е едно от най-модерните занимания напоследъ ...

Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби
Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби

Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби, това твърди Илиян Даменлие ...

Гълъби летят 900 км, връщат се в родните си гнезда
Гълъби летят 900 км, връщат се в родните си гнезда

За осем харманлийски гълъбовъди, неделя и понеделник бяха най-важните дни з ...

Последно добавени снимки

Виж всички галерии