Гълъбите – голямото хоби на Сашо Кирчев

Гълъбите – голямото хоби на Сашо Кирчев

Гълъбите – голямото хоби на Сашо Кирчев

  • от 23 Февруари 2012г.
  • видяна 2808

Председателят на Регионалния съюз на гълъбовъдите в старата столица и зам.-председател на Националния съюз отглежда над 300 птици

Може би няма човек, който да не познава Сашо Кирчев от Велико Търново. Той е бивш хлебопроизводител, собственик на фурна „Цвета”, а сега има фирма за дограма. С любимото си хоби – гълъбите, се занимава толкова отдавна, че не може да си спомни откога. Казва, че винаги хвърковатите са били част от него. Професионално започва да ги отглежда през 1984-1985 година. От тогава досега страстният гълъбар е натрупал много опит, а вече и престиж, защото от 8 години е превърнал Велико Търново в център на националната изложба на гълъбовъдите.


ПЪРВИТЕ ХУБАВИ, ПОРОДИСТИ ГЪЛЪБИ СИ ДОКАРАХМЕ С ПРИЯТЕЛИ ОТ ХОЛАНДИЯ.

 

Трудно беше по границите по онова време, но така започнахме с ориенталските мевки, които са ми най-голямата слабост”, спомня си Сашо Кирчев. Преди промените през 1989 година в търновската организация на природолюбителите „Картал” е имало много хора. Членували са над 70 човека - акваристи, орнитолози, кинолози и др. „След промените животът ли стана труден, но се разпиляхме. Един започна да прави бизнес, друг в друга посока и дружеството се разпадна. Законите се промениха и по естествен път се случиха нещата.

 

Тогава ние бяхме под шапката на ЦКС – Централен кооперативен съюз. Даваха се пари в дружествата за изложби, състезания и прочие. Сега правим същото в същите мащаби, но с наши собствени средства и спонсори”, усмихва се 50-годишният великотърновец. Така след години на лутане през 2002 г. великотърновското дружество е официално регистрирано по Закона за юридическите лица като неправителствена организация и всяка година организира национална изложба във Велико Търново на гълъби.

 

Като изкусен познавач на породите Сашо не случайно получи през 2010 година и четири отличия в нея – отборно, за два вида блондинети и за датския си летач. Нов момент в изложбата м.г. бе, че освен индивидуалните победители за всяка порода бе въведено и отборно класиране с гълъби от една порода, цвят и възраст. Шампионите от всяка порода бяха снимани, а фотосите с данните от пръстена и името на собственика бяха качени в сайта на Съюза на гълъбовъдите и природолюбителите http://pigeons.bg.


НАЙ-ГОЛЯМАТА СЛАБОСТ НА САШО КИРЧЕВ СИ ОСТАВАТ ОРИЕНТАЛСКИТЕ МЕВКИ. От тях той има около 100. С най-добрите великотърновецът дори ходи на ежегодни изложения в Германия и попада заедно с други свои колеги на страниците на престижно специализирано немско издание за тази порода гълъби. „Тази порода има 12 подпороди. Всяка от тях има различна разцветка, а тя си има различно наименование. Тези гълъби трудно се отглеждат, защото клюнът им е силно скъсен. Не можеш да ги нахраниш на земята, само в дълбок съд, малките пилета пък се люпят съвсем безпомощни. Те не могат да си гледат малките и се търсят други гълъби за родители. Иначе не са претенциозни, трудно боледуват, много жизнени, атрактивни, с благороден вид, кротки, спокойни, темпераментни, горделиви, наперени. Абе много са хубави”, изтъква любопитни факти за породата Сашо Кирчев.

 

Освен мевките той отглежда и пощенски гълъби, датски летачи и китайски чайки. С пощенските гълъби любителите правят редовно състезания. Екземпляр на Сашо е пропътувал над 500 км от румънски град до гълъбарника му във Велико Търново. „Пощенският гълъб е така селектиран, че винаги да се връща в родния си гълъбарник. Водим ги на големи разстояния. Те не виждат пътя, не знаят, за първи път пътуват и сами се връщат. Много рядко някой да се обърка. Най-разпространената версия за това как се ориентират са магнитните силови линии. Също и по небесните тела. При никой друг гълъб го няма това. Тези гълъби имат добро обоняние и зрение. Един гълъб вижда 8 пъти по-добре от човека”, посочва особеностите гълъбарят и не спира да повтаря, че това с хвърковатите е много интересно хоби, стига да искаш да го развиваш. ЗАТОВА ИСКА ДА ПРИВЛЕЧЕ И ПОВЕЧЕ МЛАДИ ХОРА КЪМ РЕГИОНАЛНАТА ОРГАНИЗАЦИЯ, ЗАЩОТО СИ СТРУВА.

 

И макар и скъпо хоби, приятелите и контактите с други колеги са нещо безценно.
„В света има регистрирани над 1000 породи гълъби. Пернатите са склонни към мутации и оттам идват разнообразните разцветки. А грижите за гълъбите са специално хранене, за всеки сезон различно, нуждаят се от допълнителни грижи, медикаменти. Това е сериозно хоби. Животното е денонощен ангажимент и то разчита единствено на теб. Всеки ден трябва да е обгрижено”, заключава председателят на местното дружество на гълъбовъдите и природолюбителите.


Източник: К. ГЕОРГИЕВА

Снимка: в. Борба

Други новини

Виж новини
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна

Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна. Повод за събитието бе ...

Отглеждането на спортни гълъби - повече от мания
Отглеждането на спортни гълъби - повече от мания

Отглеждането на спортни гълъби е едно от най-модерните занимания напоследъ ...

Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби
Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби

Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби, това твърди Илиян Даменлие ...

Гълъби летят 900 км, връщат се в родните си гнезда
Гълъби летят 900 км, връщат се в родните си гнезда

За осем харманлийски гълъбовъди, неделя и понеделник бяха най-важните дни з ...

Последно добавени снимки

Виж всички галерии