Долче вита за 250 400 евро

Долче вита за 250 400 евро

  • от 12 Февруари 2012г.
  • видяна 2013

Можеш ли да си купиш сладък живот за 250 400 евро? Със сигурност, поне за известно време! Но с тези пари се прави и инвестиция, например... в гълъб.

 

Това не е само намерение, а реално вложение, направено от китайски корабен магнат.

 

Благодарение на него в края на януари бяха поставени два световни рекорда. Първият - за най-скъпо продаден гълъб, а вторият - за най-доходоносен търг за гълъби. Всичко се случи в интернет на разпродажба на 245 птици, отгледани от Питер Венстра в Холандия.

 

И така - Долче вита струва точно споменатите 250 400 евро. Плати ги Ху Чжън Юй, за да стане собственик на женския гълъб, носещ името на филм на Фелини. За да се сдобие с екземпляра, богаташът започна да наддава на 18 януари, след като в интернет стартира търгът за птици на Венстра.

 

Първоначално китайският магнат предложи 200 000 евро, но после бе принуден още два пъти да качва цената заради силната конкуренция. Новият собственик на Долче вита обяви, че е купил екземпляра за развъждане, а не за участие в състезания.

 

Броената от Ху Чжън Юй сума обаче предизвика възмущението на почитателите и участниците в състезания с гълъби в Европа.

 

Според британци, белгийци, холандци и германци, в чиито страни този спорт е изключително популярен, не би трябвало да си богаташ, за да се състезаваш с гълъби.

 

До приключилия на 29 януари търг рекордът за най-скъп гълъб държеше Юро даймънд, който бе купен от японец през ноември 2011 г. за 170 000 евро пак при наддаване през интернет.

 

Общо 1 899 300 евро заработи Венстра от търга на 245 гълъба, като средната цена за един бе 7752 евро. Най-ценен след Долче вита бе мъжкарят Мистър блу, който също ще замине за Китай срещу 130 000 евро. Там отива и сестрата на Долче вита - Шанел №5, за която броиха 75 000 евро.

 

“Великолепната петорка” се допълва от мъжкаря Ролекс (70 400 евро) и женската гълъбица Мис милион (60 200 евро). Всички те отиват в Китай, където наградните фондове на някои състезания с гълъби надвишават 1 млн. евро.

 

Досегашният рекорд за най-доходоносен търг принадлежеше на Прос Роосен, който през януари миналата година продаде 218 пернати за 1 368 000 евро при наддаване на живо.

 

Най-престижните търгове за състезателни гълъби се провеждат през сайта ПИПА, създаден през 2000 г. в Белгия.

Сред занимаващите се с този спорт има куп известни личности, но сензационно изглежда присъствието сред тях на Майк Тайсън.

 

Бившият абсолютен световен шампион в професионалния бокс има собствено стопанство за пернати и участва в състезания с най-добрите от тях.

 

“Страстта ми към гълъбите е още отпреди тази към бокса”, казва Динозавъра, който доби и зловеща слава, след като през 1997 г. отхапа част от ухото на върлия си конкурент Ивендър Холифийлд на ринга.

 

Любовта към пернатите ражда любовта към бокса у 10-годишния Тайсън. Тогава член на момчешката банда от Бруклин, в която е и Майк, обезглавява пред всички любимия гълъб на бъдещия шампион. Това така разярява Тайсън, че той пребива с голи ръце убиеца на птицата. След това започва боксовата му кариера, но страстта към птиците остава все така непокътната.

 

Гълъбите са символ на мира и свободата от древни времена. Неслучайно папата редовно пуска по няколко след неделната си служба на пл. “Свети Петър” в Рим. През февруари миналата година обаче пернатите излетяха и малко след това се върнаха пред прозорците на Ватикана, отказвайки да напуснат обкръжението на папа Бенедикт XVI.

 

Според Библията белият гълъб изобразява Божия дух. Той се смята още за символ на невинната душа, новото начало, верността и честността в отношенията между съпрузите.

 

Армия обучава гълъби

Китайската армия обучава 10 000 спортни гълъба, които ще бъдат използвани за доставка на военни съобщения при проблеми с комуникационните системи, съобщи в. “Дейли телеграф”.

 

Това обаче не е новост, защото гълъбова дивизия в китайската армия има от 1950 г. Но досега в състава й са били само 500 птици. Така в азиатската страна пернатите ще влязат в класическата си роля от древността - на пощенски гълъби.

 

Този вид птици могат да прелетят до 3000 км и да намерят дома си, казва Илиян Даменлиев, председател на Българската асоциация на гълъбовъдите на спортни гълъби. Освен това се движат със скорост до 140 км в час и могат да летят на височина до 2000 м в зависимост от атмосферните условия.

 

У нас има 27 клуба и 450 души, които развъждат състезателни гълъби.

 

Източник: в. Труд

Коментари (1)

Иван ЛазаровАприл, 14,2012 в 8:49

Това е само началото......

Други новини

Виж новини
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна

Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна. Повод за събитието бе ...

Отглеждането на спортни гълъби - повече от мания
Отглеждането на спортни гълъби - повече от мания

Отглеждането на спортни гълъби е едно от най-модерните занимания напоследъ ...

Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби
Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби

Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби, това твърди Илиян Даменлие ...

Гълъби летят 900 км, връщат се в родните си гнезда
Гълъби летят 900 км, връщат се в родните си гнезда

За осем харманлийски гълъбовъди, неделя и понеделник бяха най-важните дни з ...

Последно добавени снимки

Виж всички галерии