Историята на българското гълъбовъдство през годините събрана в две книги

Историята на българското гълъбовъдство през годините събрана в две книги

Историята на българското гълъбовъдство през годините събрана в две книги

  • от 11 Април 2012г.
  • видяна 1353
Две книги описващи българското гълъбовъдство през годините подготвя за печат гълъбовъдът, международен съдия и председател на "Съюза на гълъбовъдите и природолюбителите в Република България". Разбира се, че става въпрос за големия гълъбовъд и преди всичко човек - Стоян Колев от град Шумен.
 
"Събрал съм голям архив от документи описващи организираното гълъбовъдство в България през годините от 1928 насам, когато именно е създадено първото сдружение на гълъбовъдите "Средецски гълъб" в град София, та до днешни дни.", сподели специално за Гълъбите.сом г-н Колев.
 
Първата книга, която ще се казва "Организираното гълъбовъдство в България" ще бъде основно документална, и ще се спонсорира от "Съюза на гълъбовъдите и природолюбителите". Тя ще включва важна информация от официални документи, протоколи от събрания, каталози от изложби и др. Всички те ще разкрият важни дати и събития от развитието на гълъбовъдство в страната, като например създаването на първите гълъбовъдни дружества "Мир" по областни градове, първата официално организирана изложба на гълъби проведена в град София през 1930 г., първите международни изложби на гълъби в България "ИНТЕРТАУ" състояли се през 1981 г. в град Русе и през 1988 г. в столицата София, и други подобни бележити дати и събития. 
 
В книгата ще бъде обобщена и поместена най-интересната информация от създаването на "Съюза на гълъбовъдите и природолюбителите в Република България" до сега. Като се започне от първия опит за създаването му, направен през далечната 1961 година, когато в град Русе, на организираната от тогавашното русенско дружество изложба на гълъби, са били поканени председателите на съществуващите към момента най-големи и силно развити гълъбовъдни дружества в страната, а именно тези от Ловеч, Нова Загора, Стара Загора и Ямбол. Тогава е било проведено събрание с първи опит за обединение. След това през 1976 г. в град Шумен на т.нар. "Шуменско съвещание" се е направил пореден опит за създаване на съюз, тогава обаче ЦК на БКП не е разрешила създаването му, тъй като не е било спазено изискването в него да членуват минимум 30 отделни регионални дружества.
 
В тази първа книга ще бъде поместена и много ценна информация от над 30 каталога от изложби, множество записки и протоколи от събрания на различните дружества, интересни факти за ветераните и големите имена на българското гълъбовъдство, личностите, които стоят в основата на организираното гълъбовъдство през годините, имената които са били избирани на ръководни постове и пр.
 
Една от най-оспорваните теми сред гълъбовъдите и до днес, също ще намери място в книгата, като ще бъде описана фактологическата последователност на това, как са протекли споровете по имената и стандартите на българските породи гълъби, като се започне от първото деление на гълъбите на: питомни и диви, гладки и качулати, и се мине през събрания като това през 25 януари 1987 г. в град Варна, когато се е изяснявал типа на "Варненския гълъб" и се е спорило дали породата да бъде наречена на името на град Варна или на гр. Силистра, и се стигне до днешните признати над 31, от които вече утвърдени от Европейския съюз на гълъбовъдите 14 български породи гълъби.
 
Във втората книга, Стоян Колев възнамерява да направи опит за автобиография, като сподели с всички, своите спомени от детството свързани с гълъбите, приятелски случки, посещения и участия на изложби, своето мнение за развитието и бъдещето на гълъбовъдството в страната, своя опит в отглеждането и селекцията, в подготовката на гълъбите за участия на изложби, в борбата с болестите и много други актуални въпроси вълнуващи всеки истински гълъбовъд.
 
Автобиографията си, г-н Колев възнамерява да издаде в минимален тираж, със собствени средства и помощ от семейството си, и да раздаде на приятели и любители гълъбовъди. "Тези две книги не трябва и няма да се продават, те ще бъдат раздадени служебно на дружествата и организациите членуващи в Съюза, за да се запази историята на гълъбовъдството, и да се предаде на следващите поколения. Тя ще бъде раздадена на всички сътрудници и съратници на Съюза, приятели и любители гълъбовъди, на тези които ще продължат това, което ние започнахме в далечното минало!", заяви Стоян Колев в интервюто си за Гълъбите.сом.
 
Тези две книги ще разкажат как се е формирал гръбнака на организираното гълъбовъдство в България, и ще послужат като фундамент за бъдещото развитие. Те ще покажат на всички, че гълъбовъдство в България е имало, и ще има! "Пиша тези книги за младите. Иска ми се да загърбим ненужните спорове, и всички заедно да се радваме на нашите любимци и да си другаруваме, защото гълъбовъдството без другарство е нищо!", заяви на финала Стоян Колев.
 
Източник: Гълъбите.сом

Други новини

Виж новини
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна

Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна. Повод за събитието бе ...

Отглеждането на спортни гълъби - повече от мания
Отглеждането на спортни гълъби - повече от мания

Отглеждането на спортни гълъби е едно от най-модерните занимания напоследъ ...

Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби
Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби

Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби, това твърди Илиян Даменлие ...

Гълъби летят 900 км, връщат се в родните си гнезда
Гълъби летят 900 км, връщат се в родните си гнезда

За осем харманлийски гълъбовъди, неделя и понеделник бяха най-важните дни з ...

Последно добавени снимки

Виж всички галерии