Необходимост на гълъбите от Минерални вещества

Необходимост на гълъбите от Минерални вещества

Необходимост на гълъбите от Минерални вещества

  • добавено на 14 Февруари 2012г
  • видяна 10380

Освен зърнените храни като основни, при храненето на гълъбите трябва да бъдат застъпени и минерални смеси. От общо около 50 хранителни материала, важни за живота на гълъбите, 16 са минерални вещества. Дефицитът на минерални вещества при храненето създава нарушения в растежа, оперението, възпрепятства размножаването и понижава природната устойчивост срещу заболяванията. Всичко това се отразява и на постигнатите резултати при летене.

 

Някои от минералните вещества са необходими в по-голямо количество за организма на гълъбите. Наричаме ги макроелементи, докато други са необходими само в по-малки количества и затова ги наричаме микроелементи.

 

В изграждането на организма на гълъба участват преди всичко калций и фосфор. В тялото на гълъба се съдържа 2% калций, който се намира предимно в костите. Калцият, в съединена форма на калциев карбонат, играе важна роля за образуване на черупките на яйцата. По-нататък той има значение за процеса на сгъстяване на кръфта, работата на сърцето и промяната на веществата в клетки. За гълъбите е полезна зърнената храна, но ако тя е бедна на калций, той трябва да се дава в вид на някаква минерлна смес, костно брашно, черупки от кокоши яйца или счукан хоросан, особено на тези гълъби, които се отглеждат затворени. Гълъбите, които свободно летят, са в състояние сами да кацат на оградите и да кълват хоросан, което може да доведе до свади със съседите.

 

Недостигът на калции при храненето предизвиква рахит при малките гълъби и остеомиелация (размекване на костите) при подрастващите. Рахитът се проявява с деформация на костите на краката и гръбнака и особенно се забелязва изкривяване на гръдната кост като кобилица. Необходимостта на гълъбите от калций са повишени по време на растежа и снасяне на яйца.

 

Фосфорът : най-много присъства в костите. Там се съдържа 80% от целия фосфор в организма на гълъбите. Фосфорът е органически свързан и с тъканите на мозъка, продълговатия мозък, черния дроб, яйчниците, мускулите и клетъчното ядро. Без него няма обмяна на веществата  в организма. При гълъбите е важно отношението между калция и фосфора, което е 2:1. Това отношение се регулира от витамин Д.

 

Натрият, калият и хлорът са електролити, чиято задача е да регулира осмотичното налягане в тъканите и киселинно-базисното равновесие на соковете в организма. Участвайки в обмяната на веществата, калцият и магнезият помагат за пренасянето на нервните дразнения и активирането на ферментите. Основната храна на гълъбите (зърненанта) е богата на калций, който се внася чрез даване на готварска сол.

 

От останалите химични елементи за функциите на гълъбите са необходими: желязо, мед, магнезий, манган, молибден, кобалт, цинк, йод, флуор, сяра и селен. Недостигът на тези елементи се изразява в нарушения на растежа и развитието, наличие на анемия, намалена плодовитост, понякога нарушения в храносмилането и лошото оперение. При това, трябва да се изтъкне значението на йода за храненето на гълъбите.

 

Йодът е един от елементите, които не са много необходими, но без който не могат да протичат функциите на организма. Той влиза в състава на хормона на щитовидната жлеза (тироксин). Недостигът на йод при хранене предизвиква увеличаване на щитовидната жлеза (хиперплазия) или ккато е известно сред народа "гуша". Щитовидната жлеза е малка жлеза с овална форма, червеникав цвят и се състои от два лоба, разположени в ляво и дясно от трахеята пред самия вход на гръдната кухина. При здрави гълъби те тежи от 75 - 100мг или 0,0075 - 0,01% от телесната маса, а когато е увеличена поради недостига на йод, може да тежи до 11,2г или 3,6% от телесната маса. Увеличената щитовидна жлеза притиска трахеята, което предизвиква пискаво хриптене и дишане.

 

Особенно податливи на това заболяване (увеличение на щитовидната жлеза), са породи гълъби, отглеждани за месо и високолетящите гълъби. Болеста се явява в райони с дефицит на йод или при храни, произведени в такива райони. Храните богати на мазнини (соя, слънчоглед, коноп, маслодайна рапица), са бедни на йод. При продължително даване на храни, богати на мазнини, също може да се получи увеличаване на щитовидната жлеза.

 

Щитовидната жлеза може да бъде толкова увеличена, че да се напипва през кожата на гърдите. Освен това при дефицит на йод се наблюдават промени в общото състояние като: омърлушеност и струпване на мазнини в мастни депа. Очните глепачи на такива гълъби са отекнли и набъбнали. Сменянето на оперението при тях не се извършва редовно, а перата на крилата остават слаби, изкривени и деформирани. Увеличената щитовидна жлеза е причина за намалената плодовитост, лошото мътене и намалена витателност. Според американските автори Hollandaru и Ridlli, които са се занимвали с този проблем, след лечението на болни гълъби с калиев йодит, изчезват симптомите на увеличената щитовидна жлеза. Смяната и формирането на оперението отново се възтановява.

 

Увеличената щитовидна жлеза предизвиква и нарушение в репродукцията. Мътенето на яйцата се увеличава с 1-2 дни и малките често умират в първите три дни от живота си. Малките гълъбчета може да са загинали още в черупката си, поради кървене на вътрешната обвивка на черупката, възпаление на пъпчето, анемия и обща слабост на малките.

 

Болеста се установява чрез патолого-анатомично изследване на загиналите малки и патохистологично изследване на щитовидната жлеза. При жиби гълъби болестта се потвърждава на основата от резултата с пробно лечение с калиев йодит.

 

Препоръчва се при хранене на гълъбите схрана, бедна на йод, както и при храна богата на мазнини да се дава превантивно йодирана готварска сол.

 

За профилактика на всички минерални и витаминни дефицити да се дават допълнително минерално-витаминни добавки и то на такива, които отговарят на потребностите на гълъбите. Реномираните фирми произвеждат добавки с характерни приятни миризми, така че гълъбите приблечени от миризмата забравят страха си от хората и кацат сами на ръката на човек или посуда,  в която се намират минералните добавки. Дори дса са гладни гълъбите оставят хранилките със зърно и първо изяждат минералните добавки.

 

На основата на съвременните постижения на науката за храненето, се стига до извода, че без минерални добавки няма нормално развитие, размножаване, квалитетно оперение, нито резултати при летенето на пощенските и високолетящите гълъби. Без комплексно хранене включващо минералните вещества, гълъбите не могат да изпълнят своите генетични свойства нито да имат красиво оперение, нито високи резултати в летенето.

Други препоръки

Виж препоръки
Някои указания за здрави гълъби
Някои указания за здрави гълъби

1. Гълъбарника по възможност трябва да е обърнат към изток-юг. 2. Трябва да има добра вентил ...

Теоритични  постановки свързани с практиката при съвременното гълъбовъдство
Теоритични постановки свързани с практиката при съвременното гълъбовъдство

Влиянието на околната среда и отражението и върху генотипа са пряко свързани с напредъка в с ...

Фактори които не се унаследяват свързано с пола и влияещи върху цветовете на гълъбите
Фактори които не се унаследяват свързано с пола и влияещи върху цветовете на гълъбите

Фактори които не се унаследяват свързано с пола и влияещи върху цветовете на гълъбите ...

Оценка на расови гълъби
Оценка на расови гълъби

Потвърдена от ЕSКТ заседание на секция Гълъби ЕЕ Европейска оценителна система на ЕЕ с ...

Последно добавени снимки

Виж всички галерии