Светлината, въздухът и слънцето благоприятстват протичането на смяната на перата

Светлината, въздухът и слънцето благоприятстват протичането на смяната на перата

Светлината, въздухът и слънцето благоприятстват протичането на смяната на перата

  • добавено на 14 Февруари 2012г
  • видяна 3067

Началото на септември е период където повечето гълъбарници са пренаселени от младото поколение. За селекционерите започва времето на големия подбор, защото успешна смяна на перата не може да протече в пренаселени гълъбарници. По време на смяната на перата на гълъбите трябва да се осигури свободно място и свободен полет.
 

Ранно разделяне - навременен подбор

 

Който има достатъчно място в гълъбарника, след края на сезон трябва да затвори клетките и да раздели гълъбите по пол (мъжки отделно от женски).

Ранното разделяне спомага за бързо и по-нормално протичане на  смяна на перата. Бързата смяна на перата е решаващо предимство за постиженията през следващата година и за предстоящите изложби. По време на разделянето на гълъбите трябва да се предостави достатъчно място, въздух и светлина. Препълнените гълъбарници не са здравословни. Затова трябва с разделянето на гълъбите да се прави едновременно и селекция.

Селекцията се започва веднага след завършване на сезон, не трябва да чакаме края на смяната на перата.

 

Критерии на подбора

 

Трябва да се взима под внимание възрастта на гълъбите. Критериите са различни при гълъбите за разплод, старите гълъби, едногодишните и младите. При разплодните се унищожават тези, които вече са доста възрастни, показват признаци на немощ, лоша и бавна смяна на перата.

При старите (възрастните) отпадат тези, които въпреки хубавото време и доброто им състояние винаги се завръщат късно от състезанията и техните поколения показват същите резултати. Тези гълъби нямат стремеж за родното място. От вдовишките гълъби отпадат тези, на които скоростта им с възрастта намалява. Те ще бъдат заменени през следващата година с едногодишни добре представили се гълъби и ако дават добри поколения стават (оставаме ги) за разплодни.


 


По-късно разделяне на половете
 

Който по някакви причини не може или не желае да раздели гълъбите по полове навреме (веднага след  сезона), трябва във всички случаи да затвори клетките и да предложи на гълъбите всекидневно неограничени свободни полети. След завършване на смяната на перата, а това ще рече, когато и предпоследните пера от двете страни на опашката са паднали, трябва да се осъществи разделянето по полове. Постепенно преминаваме при храненето от специална смес за смяна на перата  към зимна храна . Гълъбите се хранят само един път на ден, тъй като през този сезон на почивка храната изпълнява само поддържаща функция.

 

Благоприятно протичане на смяна на перата

 
Протичането на нормалната смяна на перата  е най-добрия показател за здравословното състояние на гълъбарника. Когато някои гълъби нормално сменят перата, трябва и останалите гълъби при същите грижи, които полагаме, също нормално да сменят перата. Ако това не става, значи нещо не е наред при тях и трябва да се открият причините. Дали това не е резултат от усилията по време на състезанията? Дали за нормалната смяна на перата  няма необходимите хранителни вещества и минерали? Или това са други причини.

За гълъбите, които са имали напрегнат  период трябва да се помогне при смяна на перата  - отворен гълъбарник, много светлина и въздух, чиста прясна вода, богата и разнообразна храна включваща и съответните минерални вещества, както и добра хигиена в гълъбарника. Ако тези предпоставки са налице  всеки здрав гълъб трябва нормално да сменя перата. Смяната на перата  е естествен природен процес, на който не трябва да се влияе отрицателно.

С оглед на предстоящи изложби в храната се прибавят и семена от лен.

                      

Значението на добрата  смяна на перата

 

При годишното протичане на смяната на перата  всички пера с изключение на раменните, който само частично се обновяват, се сменяват. 
 

 

Сух гълъбарник без миризма

 

По време на смяна на перата  сухия гълъбарник играе голяма роля. Някои  слагат варовик или дървени въглища за отнемане влажността в гълъбарника. Други слагат слама. В един гълъбарник не трябва да мирише силно на гълъбови изпражнения. Колкото по-малко в един гълъбарник мирише на гълъби, толкова той е по-сух.

 

Храната по време на смяна на перата  - бедна на белтъчини

 

Една част със съдържащи белтъчни храни към три части въглехидрати съдържаща храна с добавка на семена, съдържащи мазнини (слънчоглед, лен) се дават през този период на смяна на перата. Особено се препоръчва даване на пшеница от новата реколта. След приключване   на   смяна на перата     към   храната   се   прибавя   (увеличава) ечемика, за да се щадят гълъбите (изглежда за да спада половото им влечение).

Други препоръки

Виж препоръки
Някои указания за здрави гълъби
Някои указания за здрави гълъби

1. Гълъбарника по възможност трябва да е обърнат към изток-юг. 2. Трябва да има добра вентил ...

Теоритични  постановки свързани с практиката при съвременното гълъбовъдство
Теоритични постановки свързани с практиката при съвременното гълъбовъдство

Влиянието на околната среда и отражението и върху генотипа са пряко свързани с напредъка в с ...

Фактори които не се унаследяват свързано с пола и влияещи върху цветовете на гълъбите
Фактори които не се унаследяват свързано с пола и влияещи върху цветовете на гълъбите

Фактори които не се унаследяват свързано с пола и влияещи върху цветовете на гълъбите ...

Оценка на расови гълъби
Оценка на расови гълъби

Потвърдена от ЕSКТ заседание на секция Гълъби ЕЕ Европейска оценителна система на ЕЕ с ...

Последно добавени снимки

Виж всички галерии