Витамин В2 (лактофлавин, рибофлавин) е водоразтворим. Авитаминоза В2 се наблюдава често при гълъбите и е свързана с екзематозни поражения по кожата, с възпаление на лигавиците на очите, червата и устата. Витамин В2 се съдържа най-много в обвивката на зърното. Ето защо при хранене със зърно, което е обработено така, че обвивката му липсва, има реална опасност за появата на тази авитаминоза. При чревни разстройства рязко се повишава необходимостта от витамин В2.
Признаци
При младите гълъби клиничните симптоми на заболяването се развиват на 14 или 30 дневна възраст, при което растежът е забавен, перата не израстват, наблюдават се кръвоизливи в роговицата на окото, некоординирани движения. Гълъбите се опират на скакателните стави, поради което се наблюдава невъзможност за движение. Това патологично състояние се означава като „хранителен паралич". Пръстите са свити на юмрук, кожата е суха и груба, мускулите на краката са атрофирали, крилата са отпуснати. При възрастните гълъби се установява, че снесените яйца са с понижено съдържание на витамин В2, поради което се наблюдават аномалии и в ембриона.
Лекуване
Най-добре е да се потърси веднага помощта на ветеринарен лекар. Използват се препаратите лактофлавин и рибофлавин. Освен това се прилага комплексна витаминна терапия с витамин В-комплекс, витозал и други поливитаминни препарати.
Източник: sportpigeons.net
Процес при който се нарушават нормалните функции на орган или органи под ...
Народната пословица гласи: "Кожата е огледало на здравия организъм& ...
Най-често срещания външен паразит по гълъбите са въшки. Няма единични гъ ...
Бълхите са инсекти без крила, познати като ектопаразити по бозайниците, ...
Коментари (0)