Витамин В1 се означава още като тиамин или аневрин. Той е водоразтворим. Участва в редица обменни процеси в животинския организъм и по-специално влияе върху нервната и сърдечно-съдовата система, върху нормалната дейност на жлезите с вътрешна секреция и върху обмяната на водата.
Признаци
Наблюдава се липса на апетит. Болните гълъби престават да си чистят перата, безучастни са към околната среда. Вътрешната телесна температура спада под нормалната. По-късно се наблюдават разстройства на опорнодвигателния апарат - невъзможност за движение и летене, извиване на главата назад. В това положение гълъбите имат повишена чувствителност и ако се допрем до тях, те се претъркалят назад няколко пъти и след това пак застават с глава, извита назад.
Лекуване
Ако на болните гълъби не се даде помощ, след 5-10 дни (може и за 2-3) те умират. Няколкодневното прилагане на витамин В. (мускулно или вътрешно) ги спасява от летален изход. Вътрешно на птица се дават 4-5 капки дневно в продължение на 2-3 дни. Лечебният ефект веднага се проявява.
Предпазването на гълъбите от заболяването се състои в храненето им с фураж, богат с витамин В1. Това може лесно да се постигне, като се дава зелен фураж, особено нужен за волиерните гълъби, прибавят се дрожди. Особено важно е да се знае от любителите гълъбовъди, че след прилагане на кокцилиостатични (противопаразитни) средства нуждите от витамин В1 в организма се увеличават силно. В тези случаи се препоръчва да се прилага във водата за пиене витамин В1 или В-комплекс.
Източник: sportpigeons.net
Процес при който се нарушават нормалните функции на орган или органи под ...
Народната пословица гласи: "Кожата е огледало на здравия организъм& ...
Най-често срещания външен паразит по гълъбите са въшки. Няма единични гъ ...
Бълхите са инсекти без крила, познати като ектопаразити по бозайниците, ...
Коментари (0)