Салмонелозата е една от болестите, която се среща често както при домашните така и при дивите птици, като нанася големи поражения на гълъбовъдството.Тя се съпровожда с намалена оплодителна способност, неспособност на гълъбите да летят и продължително заразоносителство. Патогенен причинител е салмонелна бактерия, която предизвиква остро стомашно-чревно разтройство, схащане на крилете и окуцяване.Тя е най-опасна при младите птици, където протиче като епидемия (пулороза), а при възрастните птици, преминава в хронична форма и не води до голяма смъртност.
Осъществяването на заразата става с вдишвания прах, който съдържа инфекцията.Болните птици и тези, които са заразоносители, разпространяват салмонелните бактерии в здравото ята, като трудно могат да бъдат забелязани от гълъбовъда. Източник на инфекцията са не само болните гълъби, но и замърсени клетки, гнезда, храната,водата, а и чрез яйцепровода на заразената птица, като по този начин заразата се пренася и на потомството чрез яйцата.
Салмонелите се размножават най-вече в чревната лигавица, като и нарушават нормалната дейност за усвояване на хранителните вещества.В следствие птиците отслабват,гръдната кост се заостря,(птиците олекват).
Заболяването протича в две форми – чревна и нервна:
Чревната форма се проявява остро, като изпражненията са воднисти, премесени със слуз и са оцветени в тъмнозелено и бяло.Болните птици не могат да летят, окуцяват Поемат много малко храна, а жаждата се увеличава.Птиците стоят безучастно и спят през деня, а младите в повечето случаи умират. По кръвен път салмонелите достигат до всички части на тялот, като засягат ставите, като под кожата се появяват възли с големина на грахово зърно.
Нервната форма се характеризира с треперене на мускулатурата, нарушено равновесие и пълна пареза от засягане на центрове в главния и гръбначен мозък.Птиците се залежават и стоят с изпъната шия и за това тази болест най-често се бърка с паромиксовирозата (въртоглавата).
В случая най-добре е да се консултирате с ветеринарен специалист за да се проведат лабораторни изследвания.
За да предпазим гълъбите от Салмонелозата е необходимо да се наблегне на профилактиката:
-изграждане на карантинни помещения (клетки) за новите птици или които са участвали на изложба или състезания;
-един път месечно да се прави дезинфекция на гълъбарника;
-борба с гризачите които са разпространители на ифекцията -храната да се съхранява на закрито за да няма дастъп до гризачи;
Гълъбите при хронична форма на салмонела приемат стрептомицин. Той се използва в доза 0,05мл. Препарата се поставя в продължение на 3 седмици в гръдния мускул.При назначение на ударни дози стрептомицин, курса на лечение е следния: 1 ден по 0,2г, всеки ден по 0,1г.
При салмонела на гълъбите може да се дават тетрациклинови препарати:
-окситетрациклин;
-хлортетрациклин;
-биомицин;
Може да се приема 0,03-0,04 % воден разтвор фурозалидон във вид на напитка в продължение на 3 седмици, или 0,02г от препарата в продължение на 5 дни с троха хляб.
Засегнати от салмонела стави се мажат с настойка на йод, премахват се перата,през широк разрез в кухината съвместно се изтегля синовиалната течност и се въвежда 0,1-0,3 г дихидрострептомицин сулфат , разстворен в дестилирана вода. Обработката се провежда след 2 седмици ,едновремнно се назначава комбинирано лечение. Кожния състав ежедневно се промива с настойка на йод.
ДРУГИ ЛЕЧЕНИЯ И ПРОФИЛАКТИКА
Като се има предвид вирусният характер на заболяването, то трудно се поддава на лекуване. Но трябва да се знае, че колкото по-рано започне лечението, толкова по-голям е шансът за оздравяване. Някои автори съобщават, че са получили чувствително намаление на смъртността чрез даване на фармазин Пулвис във водата за пиене или фармазин 200 (инжективен), в комбинация с витамин В комплекс и Селед. След 5 - 6-дневно лечение състоянието на гълъбите се подобрява значително. Други са получили много добри резултати с инжективен разтвор на Спектам, витамин В комплекс и Селед, в продължение на 3 дни.
Строгото спазване на профилактичните мерки при чумните инфекции сред птиците позволява да се намалят значително източниците на инфекция и се ограничава разпространението на болестта. Най-добре е всеки стопанин да вземе самозащитни мерки. Те се състоят главно в максимална предпазливост при закупуването на птици -новодоставените птици се държат под карантина в специално отделени места най-малко 10 дни.
На второ място, системно трябва да се прибягва до ваксиниране - особено в районите, където върлува болестта.
1. Ваксината Nobivac Paramyxo се използва за ваксиниране на гълъби. Дозата е 0.25ml на птица, инжектирана подкожно в задната част на врата. Препоръчва се ежегодно реваксиниране. Всички млади птици трябва да бъдат ваксинирани поне веднъж 14 дни преди влизането в контакт с птици от друго ято. Трябва да се ваксинират само здрави птици.
2. Ваксината Chevivac-S - Чевивак-C на Chevita е също добро решение за ваксинация. Ваксината се прилага подкожно (в областта на врата, но не непосредствено зад главата, в посока към опашката), в доза 0,5 милилитра. За млади гълъби 1 седмица след отбиване. За възрастни гълъби 4 седмици преди чифтосването. Ваксинацията се повтаря след 8-12 месеца. Клинично болни и слаби птици, и гълъби с латентно носителство се изключват от ваксинация.
3. Ваксината TIFOROMVAC на фирмата ROMVAC - РомВак. Ваксината се прилага подкожно (в областта на врата, но не непосредствено зад главата, в посока към опашката), в доза 0,5 милилитра. За малки след 1-вата седмица по 0,2 милилитра.
Гълъби, инжектирани с маслено-емулсионни инактивирани ваксини, в много редки случаи показват странична реакция, проявяваща се като шок. Ваксината се съхранява на тъмно при 2 - 8 градуса. Не се замразява. Преди използването тя енергично се разклаща. Когато веднъж се отвори, съдържанието на шишенцето се използва напълно. Действа се само със стерилни инструменти.
Един път месечно гълъбарниците трябва да се дезинфекцират с 5% разтвор на формалин, 5% разтвор на хлорамин, 5-10% разтвор на сода каустик, хлорна вар и др. Посещението на чужди хора в помещенията трябва да е ограничено до минимум, а при покупко-продажби да се обръща внимание на здравословното състояние на птиците. При промяна в поведението им незабавно се търси помощта на ветеринарен специалист.
Трябва да се има изпредвид, че тази болест се пренася по хората и е много опасна, за това моя съвет е винаги да се допитвате до ветеринарните специалисти.
Източник: sportpigeons.net
Споделено от личния опит на Ивайло Николаев Георгиев гр. Провадия
Това е ставна форма на салмонела при по млади гълъби успешно се лекува с Преднизолон Ф от хуманната аптека по предписание на д-р Славей Бодуров от Бургас. 1/2 сутрин и вечер в комбинация от витамини от група В в продължение на 5-6 дни. Но макар и видимо успешно гълъбът си остава носител на болеста и се предполага да я предава на поколенията си.
Процес при който се нарушават нормалните функции на орган или органи под ...
Народната пословица гласи: "Кожата е огледало на здравия организъм& ...
Най-често срещания външен паразит по гълъбите са въшки. Няма единични гъ ...
Бълхите са инсекти без крила, познати като ектопаразити по бозайниците, ...
Коментари (0)