Гълъб примамка откриха двама служители от парковата охрана на Национален парк “Централен Балкан” на една от източните стени в крепостта Аневско кале, която се намира на територията на парка.
Птицата е открита жива, с видимо намазана глава и шия с гелообразно вещество, завързана за крака със сезал, дълъг около половин метър и омотан в другия си край около камък. Близо до гълъба е намерен втори сезал с разхлабена празна примка в края. Допуска се, че вторият гълъб се освободил.
Сигналът е подаден във Федерацията на природозащитните сдружения “Зелени Балкани” от посетителка на Аневско кале – планинска средновековна крепост, разположена на скалист връх на южния склон на Стара планина край Сопот. От “Зелени Балкани” съобщават в Парковата дирекция и веднага към мястото тръгват двама служители от Парковия участък Карлово.
Гълъбът е изпратен за изследване на веществото по него в Националния ветеринарен институт. Специалистите отчитат силно сходство със скорошен случай на открит мъртъв царски орел в района на Перущица, отровен с вързан гълъб-примамка. Ако резултатът от изследванията покаже, че веществото е отрова, Дирекцията на “Централен Балкан” ще сезира органите на полицията и прокуратурата, съобщиха от МОСВ.
В района на обекта са предприети засилени мерки за наблюдение и охрана. Паркови служители претърсват основно руините на крепостта за следи от посегателство срещу грабливите видове птици, в голямата си част защитени от Закона за биологичното разнообразие. Дирекцията на парка ще информира своевременно за развитието на случая.
Национален парк “Централен Балкан” е обявен за Орнитологично важно място със световно значение, поради ролята си за гнездещите, мигриращите и зимуващите птици. В него са установени 16 вида дневни грабливи птици, сред които два вида ястреби, три вида соколи, четири вида орли. Жертва на убийство може да стане всяка птица от тях, в това число представители на големите български орли – скалният орел, рядък в Европа вид, и царският орел, включен в Червената книга на България и в Световния червен списък на застрашените видове.
Източник: Еcon.bg
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна. Повод за събитието бе ...
Отглеждането на спортни гълъби е едно от най-модерните занимания напоследъ ...
Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби, това твърди Илиян Даменлие ...
За осем харманлийски гълъбовъди, неделя и понеделник бяха най-важните дни з ...
Коментари (0)