През 70-80-те години на миналия век в Айтос е създадена и селектирана порода гълъби, наречена Айтоски рогат преметач. Те стават известни в района най-вече като Айтоски рогати гълъби. Впоследствие са разпространени почти в цяла Бургаска област. Айтозлии явно не предвидили каква популярност ще придобие тази порода в региона и не я регистрирали. Този пропуск използвали от съседния град Карнобат. Години по-късно породата е регистрирана от Карнобатския гълъбовъден клуб като стандарт и отделна българска порода - Карнобатски рогат гълъб. От тогава двата града не само спорят, но и често "наострят нокти", заговорили се за рогатия преметач.
Това е една много спорна порода, създадена според съвременниците в последните двадесетина години на миналия век, а според карнобатските селекционери, донесена от татарите по времето на Кримската война. Днес са запазени малко двойки /според някои около трийсетина/ главно в Айтос, Карнобат и Русокастро. Гълъбът е интересен, има хубав вид, но не е намерил повече поклонници, поради слабото му познаване.
Това е гълъб с едрината на уличния, много темпераментен, добър летач и преметач. Характерното за породата е преден качул, леко повдигнат нагоре, крила под широката опашка и грациозна стойка.
Очите му са перлени - при цветните, тъмни - при белите и пъстрите екземпляри. Крилете са средно дълги, прибрани, носени под опашката. Тя е плоска, повдигната с 14-18 пера. Краката на тези гълъби са сравнително къси, широко поставени без оперение, с бели нокти. Гълъбите могат да бъдат забелязани в черен, червен, жълт, кафяв и бял цвят, както и пъстри, без определена окраска.
Източник: http://burgasnews.com
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна. Повод за събитието бе ...
Отглеждането на спортни гълъби е едно от най-модерните занимания напоследъ ...
Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби, това твърди Илиян Даменлие ...
За осем харманлийски гълъбовъди, неделя и понеделник бяха най-важните дни з ...
Коментари (0)