Стотици гълъби долетяха на изложение във Велико Търново

Стотици гълъби долетяха на изложение във Велико Търново

Стотици гълъби долетяха на изложение във Велико Търново

  • от 04 Декември 2010г.
  • видяна 2749

Българските пернати се радват на все по-голяма почит в Европа

Всякакви по цвят, форма и порода гълъби отблизо и далеч бяха показани на традиционна изложба във Велико Търново, организирана от Съюза на природолюбителите и гълъбовъдите.
Клетките с красиви гащати и качулати птици бяха подредени за шести пореден път в двора на СОУ „Емилиян Станев”. Отвън всички граждани имаха възможност да избират между хиляди птички, които се търгуваха на разнообразни цени. Освен гълъби в клетките имаше канарчета, папагали, фазани, пауни, декоративни петли и кокошки, зайци, мишки, котки и кученца. В актовата зала на училището пък се бяха наредили най-красивите гълъби, които бяха оценявани и точкувани от двама международни съдии.
„Домакин на изложението традиционно е старата столица като географски център на страната”, обясни организаторът и председател на местното сдружение на гълъбовъдите Сашо Кирчев. И тази година участваха стопани от Гърция, Турция, Румъния, Сърбия и т.н. Той посочи, че организацията на такова събитие е трудна, но основно цели да срещне любителите отблизо и далеч. Те се събират и разменят птици помежду си, други пък се хвалят с успешните или не опити за кръстоски между пернатите красавици.
Изложбата се организира винаги през есента или в началото на зимата, защото гълъбите са оперени и са в най-добрия си външен вид за разлика от лятото, когато си изскубват перата. В събота бяха представени гълъби от около 60 породи, както местни, така и чуждестранни.


Самият Сашо Кирчев от малък е имал гълъби, но на професионално ниво ги отглежда от близо 30 години. Той има специални гълъбарници, в които в момента крила перят 300 птици. Те са от три основни породи - ориенталски мевки, китайски чайки и пощенски.


На Сашо му е трудно да направи разделение между бизнеса и хобито, но винаги казва, че на първо място е хобито. Независимо от кризата. Бизнесът идва оттам, че в един момент птиците стават все повече и все повече. Гълъбовъдите са принудени да се разделят с част от тях. Подчертава още, че ако не е любовта към птиците и радостта от контакта с тях, просто няма смисъл да се гледат.
За една такава голяма любов към гълъбите разказват изложителите, спомняйки си за колегата си от Благоевград Благой Лазаров, който навремето предложил кобилата си, за да получи красив бял гълъб капалия.


„За удоволствието няма цена”, обясни и единият от двамата международни съдии Иван Коларов, довършвайки, че ако човек започне да пресмята кое колко ще му струва, значи вече не става дума за удоволствие. Така той описа, че кризата не влияе на гълъбовъдите. Все още се дават сериозни суми за екземпляри, но като цяло птиците не са чак толкова скъпи. В Европа също, тъй като прилични по качества гълъби се продават и за 10 евро.


74-годишният съдия, който 25 години е бил директор на френската гимназия в София, е добре познат в средите като гълъбаря с най-дълъг стаж. Вече 60 години отглежда птици и дава компетентни съвети на по-младите си колеги. Със съдийство също се занимава отдавна. Сега повечето оценки, които беше поставил на причудливите гълъби, бяха много добри, което е равно на около 93 точки. По неговите думи най-високата степен е „отличен” и за нея се дават максимален брой точки - 100. Толкова обаче досега не е получавал нито един гълъб у нас. Обикновено отличниците взимат по 96 точки. Коларов посочи, че 97 точки се дават за извънреден гълъб, на който дори едно перце не е застанало накриво.

 

Снимки от изложбата може да видите ТУК

 

Източник: borbabg.com

Други новини

Виж новини
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна
Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна

Спортни гълъби от цяла България кацнаха във Варна. Повод за събитието бе ...

Отглеждането на спортни гълъби - повече от мания
Отглеждането на спортни гълъби - повече от мания

Отглеждането на спортни гълъби е едно от най-модерните занимания напоследъ ...

Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби
Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби

Над 20 хиляди души в страната отглеждат гълъби, това твърди Илиян Даменлие ...

Гълъби летят 900 км, връщат се в родните си гнезда
Гълъби летят 900 км, връщат се в родните си гнезда

За осем харманлийски гълъбовъди, неделя и понеделник бяха най-важните дни з ...

Последно добавени снимки

Виж всички галерии