Къдрав гълъб - Frillback
Произход:
Непознат, вероятно Югоизточна Европа. В първата половина на 20-ти век започва развъждането му в Англия и Германия.
Общи впечатления:
Равна фигура на един силен, широкогърдест, средно висок полски гълъб. Оперението е леко рехаво. Основният белег са къдравите пера на крилете.
Белези на породата:
Глава: средно голяма, леко сводеста, гладка или с овална качулка.
Очи: червено до оранжево (при белите видове), тъмни при черупчестите; очните кръгова са слабо развити, бледи до светло червени.
Клюн: средно дълъг: черен при вида син с цвят на плесен и при черните видове, тъмно рогов до черен при вида с цвят на червена плесен, светло рогов при вида с цвят на жълта плесен, при вида рецесивно червен и вида рецесивно жълт, бледорозов при белите видове.
Врат: широк стърчащ от врата нагоре.
Гърди: сравнително широки, добре закръглени.
Гръб: широк в рамената, леко спускащ се.
Криле: има щитове на крилата, които са широки и овални; затворени криле, почти докосващи се на опашката, плешката е свободно прилепена.
Опашка: рехава, без дупки, образуваща една линия с гърба.
Крака: средно дълги с чорапи; видовете с овален качул са с средно дълго плътно оперение на краката, което е къдраво от страни.
Оперение: всяко перо от щитовете на перата трябва да образува здрава, широка и затворена къдрица. По - къдравите пернати лентите повишават качеството на структурата. Допуска се оперението около врата да е гладко.
Цветове:
С гладка глава: черен, рецесивно червен, рецесивно жълт, бял, син цвят на плесен, червен цвят на плесен, жълт цвят на плесен, с черни щитове на крилата, с червени щитове на крилата, с жълти щитове на крилата, със сини щитове на крилата и черни ленти, с бледосин цвят на щитовете и тъмни ленти, с червен цвят на щитовете, с жълт цвят на щитовете.
С овална качулка: бял , с черен цвят на щитовете, син цвят на щитовете с черни ленти, червен цвят на щитовете, с жълт цвят на щитовете, с бледо червен цвят на щитовете, бледожълт цвят на щитовете.
Оцветяване и белези: черен, рецесивно червен и рецесивно жълт с равномерно наситени цветове, бял – без жълтеникав оттенък; при бледите и с цвят на плесен, лентите да се различават ясно. Основният цвят на видовете с щитове е белият, само щита е цветен. Видовете с повдигнати пера и 7-10 махови пера са насърчавани. Позволяват се до 12 махови пера и се допускат цветни пера зад бедрата.
Цвят на синя плесен: светло или тъмно син, черни ленти, щитове и глава светъл или тъмен цвят на плесен, синя опашка, тъмни крила и ленти на опашката.
Цвят на червена плесен: керемиденочервен, теме със светъл или тъмен цвят на плесен, без петна, страните са светли; вратът, гърдите и лентите трябва да са чисто кафяво - червени, крила и опашка – светли, вътрешната страна на маховите крила да е прошарена с червено. Щитовете със светъл или тъмен цвят на плесен. Повърхността на опашката може да е червенееща.
Цвят на жълта плесен: разделение на цветовете както при цвят на червена плесен, основният цвят трябва да сусаменожълт.
Груби грешки: твърде слабо тяло, прекалено дълго, прекалено дълбока стойка; меко, разнищено, късо открито и неизцяло образуване на къдрици; твърде дълги криле; при черните видове: различни от черни цветове, синьо-черен оттенък; при белите видове не чисти цветове и клюн, оскъден качул. Цвят на синя плесен: не чисти основни цветове. Ръжда и камъш в крилата. Цвят на червена плесен: син оттенък, цветни пера в крилата и опашката, тъмен цвят н клюна. С щитове: цветни пера сред бялото оперение, бели пера сред щитовете, оскъдни цветове и белези, по-малко от 7 или повече от 12 махови пера, малък качул.
Оценяване: общо впечатление, стуктура на оперението, цветове.
Големина на пръстена: 9
Официално описание по образец на Асоциация на немските развъдници на породисти птици. (BDRG - "Федерацията на германските породи домашни птици.").
Допълнение 2011 година.
Отговорни за съдържанието: Комитет по развъждане и одобрение (Комисия по стандарта на Асоциацията на немските развъдници на породисти птици).
Превод: Д. Димитров, главен администратор на http://pigeons.bg
Първият съвременен опит, да се опишат българските породи гълъби, прави през ...
Първото официално сведение за Николаевските гълъби е работа на професора по ...
Европейски Стандарт Произход Много стара английска раса, според Уилб ...
Европейски Стандарт Произход Северна Африка. В окончателния ...
Коментари (0)