Английски гушест
Произход:
Англия. В средата на 19 век е внесен в Германия.
Общи впечатления:
Най-големият от високите изправени гушести гълъби, който трябва да се оценява от гледна точка на пълната хармония на всички части на тялото. Стойката му е така изправена ,че на гърбът се образува права линия свършваща на края на опашката.
При правилна позиция на краката съотношение предна към задна част на тялото е около 2/3 към 1/3. Много подвижен и доверчив.
Белези на породата:
Глава: В сравнение с големината на гълъба тя е малка, гладка, заоблена със съразмерно високо чело.
Очи: Ирисът е оранжев, при белите - тъмен. При бледо - кафявите със сврачи шарки се допускат червено - бели вътрешни кръгове. Очните кръгове са тесни, като цветът им зависи от цвета на перата.
Клюн: Средно дълъг, значително силен, при белите светъл.
При черните - сврачи шарки: черен
При сините - сврачи шарки: тъмен
При бледо сините - сврачи шарки: рогов цвят
малка брадавица, гладка.
Врат: Дълъг, гушата в надуто състояние е кълбовидна в горната си част, надолу към гърдите се стеснява и добре се отделя от тях. От тила до раменете образува една нежна дъга
Гърди: Частта от гушата до бедрата наречена талия, трябва да бъде дълга, гръдната кост леко да изпъква от талията
Гръб: Дълъг, тесен, прав, образуващ с опашката една линия, между раменете леко хлътнал, рязко спускащ се надолу.
Крила: Дълги, тесни и много плътно затворени, поставени са дълго време на опашката, краищата на крилата не трябва да се кръстосват.
Опашка: Тясна и затворена, прибрана, не трябва да докосва подът.
Крака: Прави, дълги и стоящи плътно един до друг. Петите трябва да бъдат много малко, тоест дотолкова насочени назад и навътре, че върховете на вътрешните пръсти на краката да се докосват при правилна стойка. Бедрата от тялото до коленете са извити леко напред (наказват се много силно изпъкналите бедра). Бедрата и краката са покрити с малки бели перца. Те трябва толкова плътно да прилепват ("да ги обвиват"), че при оглед отпред и отстрани да не се вижда никъде червеният цвят на краката. Пръстите на краката трябва да бъдат така покрити с тесни - до 5 см дълги пера, така че да образуват чиния.
Оперение: Право, плътно прилепнало, подчертаващо стройността и елегантността на тялото.
Цветове:
Бял, сврача окраска (шарка) в черно, тъмни, синьо с черни ивици (линии), бледо синьо с тъмни линии, преобладаващо червено, преобладаващо жълто, бледо кафяво, бледо червено и бледо жълто.
Оцветяване и белези:
Желани са чистите цветове. По-тъмните са черно - сини със синя опашка и с по-черни линии на опашката. При тези със „сврача шарка”- окраска, долната част на гърдите, коремът и краката и най-малко 7 външни махови пера са бели. Над средата на шията минава от око до око една бяла линия във формата на полумесец така нареченото "сърце "). В близост до раменната става на крилото се намира така наречената "крилова роза", която се образува от отделно стоящи бели перца(шарката на сърцето и криловата роза рядко е точна и при оценяването е от второстепенно значение). При опашки с черна, тъмна, синя и бледо синя сврача окраска опашката е цветна, при другите цветове е светла или бяла.
Груби грешки:
Недодялано, грубо, тромаво тяло, твърде къса предна част, ниска, широка, огъната в коленете, разкрачена или прекалено тясна стойка, която затруднява свободата на движението, недостатъчно изправена стойка, тромава походка, оскъдно оперение на краката и пръстите на краката, слабо образуване на гуша, увиснал корем, друг цвят на опашката.
Оценяване: Общото впечатление, ръст и стойка, врат и надуване на гушата, мехур (кълбото гуша), стойка на краката и оперение на ходилата, цветове, цвят на очите, цветни белези.
Големина на пръстена: 10
Официално описание по образец на Асоциация на немските развъдници на породисти птици. (BDRG - "Федерацията на германските породи домашни птици.").
Допълнение 2011 година.
Отговорни за съдържанието: Комитет по развъждане и одобрение (Комисия по стандарта на Асоциацията на немските развъдници на породисти птици).
Превод: Д. Димитров, главен администратор на http://pigeons.bg
Първият съвременен опит, да се опишат българските породи гълъби, прави през ...
Първото официално сведение за Николаевските гълъби е работа на професора по ...
Европейски Стандарт Произход Много стара английска раса, според Уилб ...
Европейски Стандарт Произход Северна Африка. В окончателния ...
Коментари (0)