Шарен Пернишки Качулат Гълъб ,отглеждан в гр.Перник и Пернишка облст ( Пернишки седлат гълъб ). Тази порода е давала винаги хубави и красиви гълъби, отглеждани във времето за полет и игра. Стандарта е утвърден от:
Комисия в състав:
Обща характеристика - живи и горделиви гълъби с приятен външен вид но не по малко къси от 30 см. Тялото трябва да бъде покрито с гъсти лъскави и стегнати пера.
Глава - обла/кръгла с широко повдигнато чело. Гледан отстранинаподобява кръгло топче с петно на главата (Маслинка).
Качул - много добре оформен с пълна развита средна част и странични врътки на нивото на ушите. Предната част на качула е бяла, а заднта цветна. Допуска се цялата качулка да бъде цветна.
Клюн - дължина не повече от 10 мм. Сърцевиден, масивен и стои като естествено продължение на главата. За претпочитане под околоочната линия да не стои като поставен. Задължително светъл клюн.
Очи - тъмни.
Околоочие - колкото се може по-широко-кръгло, а цвета му да бъде светло, изпънато.
Гърди - широки, кръгли.
Врат - къс, дебел леко извит.
Крила - отпуснати, под опашката.
Опашка - трябва да има минимум 14 броя пера, широки и дълги пера, леко повдигната опашка, по-широка от широчината на гърдите, цветна, чиста, отговаряща на цвета. Подпиращи бели пера на опашката(форма на триъгълник с бял цвят).
Кръст - широк
Стойка - фигура равна, колкото се може по-ниска, като се наблюдава гълъба да се движи, той лази.
Крака - къси, чисти, неоперени.
Цветове - ясни.
Основни цветове - черен, червен, жълт, сив - основните цветове имат предимство.
Шарка(седлата) – черно-бял, червено-бял, жълто-бял, сиво(синьо)-бял, като белия цвят е локализиран на главата, лигавника, кръса, корема под опашката – подпиращите пера. При пернишкият шарен гълъб крилата са задължително бели.
Груби грешки: – бяло перо в опашката, дълъг врат,дълги крака, различни по цвят крила над опашката, без витли на качула.
Големи грешки: не подлежат на оценяване – затова стремежа на всеки гълъбовъд е,който селекционира тази порода е да се придържа към породата. Целта на тази селекция на породата е”Шарен пернишки качулат гълъб” да се придържа към породата т. е. тя да е типична и от шарени качулати да шарени качулати,да излизат еднотипни гълъби със стандартна шарка.
Малки грешки: келебек, без петно на главата, леко отпуснат цвят на крилото, мустаци, цветен кръст, подпиращи цветни пера.
Първият съвременен опит, да се опишат българските породи гълъби, прави през ...
Първото официално сведение за Николаевските гълъби е работа на професора по ...
Европейски Стандарт Произход Много стара английска раса, според Уилб ...
Европейски Стандарт Произход Северна Африка. В окончателния ...
Коментари (0)