В град Пловдив и околните градове и села са създадени и се отглеждат от няколко века местни породи гълъби, които днес можем да срещнем в почти цялата страна. Всъщност става въпрос за една и съща порода гълъби, които имат абсолютно еднакво телосложение, полет, глас и нрав, но се различават помежду си само по шарката. Все пак поради наложилата се традиция ние ще опишем отделните различни само по шарката си гълъби като отделни породи, каквато практика има в съвременното световно гьлъбарство.
Всички гълъби от пловдивските породи се отличават с много жив и буен темперамент, добри летци са, изключителни родители, които, ако не се разделят през есента и зимата, снасят през цялата година. За разлика от софийския белокраен много малко от тях са преметачи. Силни и здрави гълъби.
Пловдивският акман е гълъб от същия породен тип, като разликата е само в шарката. Тя е известната шарка “сврачи тип” или “седловиден тип”.
Цветни са горната част на главата, врата, гърба и опашката. Отпред на гушата има бяло петно, като детско “лигавче”, което започва от долната челюст, преминава до окото на 2 мм под него, така, че под окото да се образува малко цветно езиче, след това съвсем леко на 3-5 мм обхваща очния пръстен и хоризонтално продължава почти до тила, откъдето се спуска към гърдите почти вертикално и завършва възможно с непрекъсната линия на височината на раменете.
Крилата и корема са бели, както и оперението на бедрата.
Големи грешки: наред с посочените екстериорни такива при черните и белокрайните ще добавим тези, отнасящи се до шарката. Бели пера по главата, гърба и опашката, липсата на цветно езиче под окото, цветни пера по крилата, корема и краката. Маслинено око.
Малки грешки: леки отклонения в шарката.
Пръстен - 7 мм.
Първият съвременен опит, да се опишат българските породи гълъби, прави през ...
Първото официално сведение за Николаевските гълъби е работа на професора по ...
Европейски Стандарт Произход Много стара английска раса, според Уилб ...
Европейски Стандарт Произход Северна Африка. В окончателния ...
Коментари (0)