Узбекистански Тюмлер
Произход:
Много стара митична порода с произход от средноклюнест летящ, през 20-ти век се развива почти към късоклюнест с оперени крака.
Общи впечатления:
Най-високия, средно голям, с дълбока стойка гълъб, почти напълно тътрещ се и с почти най-късият клюн. Особеност е променливата структура на главата.
С червените вратове(Gulbadami) обикновено са по-големи.
Белези на породата:
Глава: средно голяма, широка, по възможност кръгла.
Структура: двоен купол (свод) или със свод на клюна. Качулката може да стои по-дълбоко или по-високо и е обикновено тънка (качулка-лъжичка). Kръгла качулка със и без розетка като острите капачки сa с гребенов врат, но без грешки. Появяващият се карамфил може да е разделен кръстосан, като половина карамфил или като стоящ карамфил. В допълнение на структурата e вертикално разделеното чело и оперението на горната част на главата, като не изглежда изпъкнала перушината на ръбът на клюна (мустак) - са предимство.
Очи: перлен цвят, при белите и светло-пъстрите тъмен, очните кръгове са широки, плоски и светли.
Клюн: почти къс, дебел, леко намален, телесен цвят, при тъмните цветове с петънца, Kite с тъмно-рогов цвят.
Врат: средно дълъг, силен.
Гърди: широки, закръглени.
Гръб: широк, леко наклонен.
Крила: не много дълги, покрити откъм гърба.
Опашка: средно дълга, затворена.
Крака и пръсти: къси, заоблени, плътно и дълго оперение. По възможност без празнини в оперението.
Цветове:
Едноцветни: бял, черен, сиво-кафяв, червен, жълт, син с черни линии, ковано (наситено) синьо, бледо синьо, бледо червено, бледо жълто.
Тигрови: черен, червен, жълт.
Глава: черна - многоцветна; златиста сиво-кафява, ахатова в черно и жълто, DeRoy, червен врат (брада), Gulbadam.
Оцветяване и белези:
Всички чисти цветове, по възможност наситени. Многоцветните имат кремав, по точно основен бадемов цвят, по възможност равномерно разпределени петънца и пера в различни цветове. Крилата и опашката са с петънца с кремав цвят до бели с черно или бадемови цветове, по точно с надлъжни ивици.
Оцветяването при по старите гълъби е тъмно. Женските гълъби са по-слабо отличени от мъжките. Цветът на хвърчилото е с черно-тъмен цвят с повече или по-малко силно бронзово огледало на вратът и гърдите, като съдържащите се бронзови кръгчета на крилата и опашката. При златистите сиво-кафяви цветът е изсветлен със жълтеникави белези на гърдите, продължаващи до оперението на корема . Ахатовите са едноцветни, по точно с повече или по-малко примесени с бяло, без определени белези.Крилата и оперението на опашката изискват оцветяване; оперенията са побелели. При DeRoy цветът на оперението е оранжево-жълт, с махагонови цветове имат напръскани цветове или цветни петна, понякога примесени с повече или по-малко бял цвят.
Маховите пера и оперението на опашката са обикновено светло оцветени.
С черните вратове имат черни гърди и черен врат, евентуално примесени с бяло и черно оперение, главата и останалото оперение са бели.
Gulbadan имат основните цветове с малко червена и жълта перушина на гърлото(подобие на брада) и индивидуално оцветени пера на вратът.
Груби грешки:
Тясно, дълго тяло; дълго оперение; плоска глава; много дълъг клюн; тънки, тъмни или жълти очни кръгове; наведена качулка; много оскъден или нехармоничен карамфил; много късо или ненапълно влачещ се; дефектен гръб – покритието му; висящи пера, силен цвят и липса на окраски.
Оценяване:
Общо впечатление, тип, клюн, глава и структура на главата, очи и очни кръгове, оперение на краката, цветове.
Големина на пръстена: 10
Официално описание по образец на Асоциация на немските развъдници на породисти птици. (BDRG - "Федерацията на германските породи домашни птици.").
Допълнение 2011 година.
Отговорни за съдържанието: Комитет по развъждане и одобрение (Комисия по стандарта на Асоциацията на немските развъдници на породисти птици).
Превод: Д. Димитров, главен администратор на http://pigeons.bg
Първият съвременен опит, да се опишат българските породи гълъби, прави през ...
Първото официално сведение за Николаевските гълъби е работа на професора по ...
Европейски Стандарт Произход Много стара английска раса, според Уилб ...
Европейски Стандарт Произход Северна Африка. В окончателния ...
Коментари (0)